Szauna építése otthon (Szaunaépítési segédlet)
Gondolt már arra, hogy mennyi előnnyel járna egy szauna az ön saját otthonában? Levezethetné a feszültséget egy fáradságos nap végén, felfrissülhetne sportolás után, vagy a legegyszerűbben megfogalmazva: élvezhetné az önnek járó luxust anélkül, hogy kimozdulna otthonról. Cikkünkben az otthoni szaunaépítés fortélyait mutatjuk be. Egyszerűbb, mint gondolná!
Az elsődleges szempont a biztonság legyen! Mivel a szauna nedves környezet, ezért az érintésvédelem kulcsfontosságú. Használjon a szauna áramellátásához úgynevezett Phi-relét, a kabin pedig kis állítható műanyag lábacskákon álljon! Gyakran a lábazat nem megfelelő kialakítása és a pangó víz okozza a problémákat.
Egy pár személyes (tehát 5-6 légköbméteres) otthoni szaunakabint kényelmesen tudunk fűteni 230V-os feszültségről. Ha ennél nagyobb kabint szeretne, akkor 380V-ra van szüksége, esetleg ideje számításba vennie fatüzelésű szaunakályha beszerzését.
Áldozzon a minőségi szauna alapanyagokra! A faanyagnak egyenesnek, száraznak és méretpontosnak kell lennie, erre különösen figyeljen! Figyelmébe ajánljuk az egalizált vagy gyalult szerkezeti fát.
Tipp: szaunáját építse a lakás vagy ház valamelyik sarkába! Sokkal stabilabb lesz, kevesebb szerkezeti faanyag és szaunalambéria kell majd hozzá, valamint jelentősen javul a hőszigetelése is.
Ha mégis ún. körüljárható szaunát épít, tehát nem a sarokba tervezi a kabinját, kulcsfontosságú, hogy a vázszerkezet szívós legyen! A padoknál és a kályhát (ami kövekkel együtt 35kg körüli tömegű) a kabin falára rögzítő konzolnál különösen ügyeljünk a megfelelően kemény faanyagok kiválasztására.
A szauna falára kívülről lambéria kerül: ez lehet függőleges vagy vízszintes elrendezésű. Mi az utóbbit javasoljuk, hiszen tágasabbnak tűnik tőle a kis kabinunk, és a vízszintes vonalaktól kicsit talán kellemesebb a szemnek is. A külső lambéria nincs szélsőséges igénybevételnek kitéve, így nem szükséges szaunalambériát használnunk, arra azonban ügyeljünk, hogy a külső és belső burkolat stílusában harmonizáljon.
Óvjuk a nedvességtől a fa tartószerkezetet és a hőszigetelést! Használjunk nagy tisztaságú alumíniumfóliát a szauna szigeteléséhez. Legalább 50mm vastag ásványgyapotot és 0,03mm vastag alufóliát használjunk. Az alumínium a ragasztásoknál is ilyen vastag legyen, és 150°-ig legyen hőálló.
Szaunánk kialakításánál használjunk szilikon vezetékeket! Külső szaunavezérlő esetén a vezetékeket (lehetőség szerint egy 50mm átmérőjű szerelőcső segítségével) húzzuk át a szauna szerkezeti falán, így egyszerűbbé válik a kábelezés javítása és cseréje is.
A kályha mögött a szauna falán a földtől 10-15cm-re alakítsunk ki egy szellőzőnyílást és ezt kívülről fedjük le egy szauna szellőzőráccsal. Ha az ajtó alatt megoldható a szellőzés egy 2-3cm-es résen, nincs szükség a szellőzőre. A kabinon belül a kályhától legmesszebb eső ponton kiszellőző nyílásra lesz szükség; ezt zárhatóvá is kell tegyük egy szabályozható, ún. szauna szellőzőgomba segítségével.
A kabin belsejében meleg és pára uralkodik majd (ha mindent jól csinálunk), ezért speciális szaunalambéria legyen a belső burkolat. A szaunalambériák tartósak, sokáig szépek maradnak, nem vetemedik-teknősödik vagy nyílik szét. A hagyományos lambériák nem birkóznak meg ezzel a feladattal, ne is próbáljuk meg kitenni őket ennek az igénybevételnek! A szaunalambériákat úgynevezett lambériarögzítő kapoccsal rögzítsük, melyek használata egyszerű és nem is látható a kész kabinon.
Szaunánkba úgy építsük be a padot, hogy azon ülni és feküdni is kényelmesen lehessen. A padlécek közti rész 5 és 8mm között legyen! Praktikus több padot is beépíteni különböző szinteken, hiszen a kabinban más-más magasságokon különböző hőfokot élvezhetünk.
Szaunapad kialakításához fehér rezgőnyárfát ajánlunk. Ebből az anyagból készültek ugyanis a tradicionális finn szaunák padjai, nem véletlenül. Strapabíró, könnyű vele dolgozni és egyszerűen gyönyörű!
Kabinunk belső világítása lesz majd az, ami a szaunázás élményének vizuális részéért felelős. Vannak speciális, érintésvédelemmel ellátott szaunalámpák, ilyet használjunk. Érdemes a lámpát valamelyik sarokba rejteni, ügyelve arra, hogy az alatta szaunázót ne zavarja a lámpatest. Sőt. A kellemes félhomály segít az ellazulásban, a pihenésben.
A szauna kiegészítőkre is gondoljon: felöntődézsa, felöntőkanál is kelleni fog, sőt a nagy nedvszívók képességű szaunatextíliákat is érdemes odakészíteni.
Szauna kabinunkba ne felejtsünk el olyan apróságokat sem, mint a hő és páratartalom mérő műszerek, vagy egy megfordítható homokóra. Fény és aromaterápiás eszközökkel, illóolajokkal fokozhatjuk a szaunázási élményt.
Stílusos és formatervezett szauna a részleteken is múlik. Nálunk a szaunaépítéshez, felszereléshez mindent megtalál, sőt segítünk szaktanácsokkal is, hogy öröme teljen otthoni új szaunájában!